Wysokociśnieniowe urządzenia czyszczące

1. Myjka ciśnieniowa nie zasysa środka czyszczącego

Użytkownicy myjek ciśnieniowych często zgłaszają się do nas z problemem, który polega na tym, że ich wysokociśnieniowe urządzenia czyszczące nie pobierają środka chemicznego. W większości przypadków problem nie jest związany ze stanem technicznym urządzenia lecz z brakiem znajomości jego obsługi. Mając na uwadze ów fakt, należy pamiętać o tym, iż wobec wszystkich urządzeń wysokociśnieniowych do zastosowań domowych, obowiązuje generalna zasada, która mówi o tym, że: wysokociśnieniowe urządzenie czyszczące zasysa środek czyszczący tylko pod niskim ciśnieniem.

Rozwiązanie: ustaw niskie ciśnienie

Zgodnie z instrukcją obsługi ustaw na lancy niskie ciśnienie. Wówczas myjka zacznie pobierać środek czyszczący.

 

Rozwiązanie: oczyść filtr na wężu ssącym

Niektóre z urządzeń wysokociśnieniowych wyposażone są w luźny wężyk do pobierania środka czyszczącego zakończony filtrem (np. K 5 Kompakt), który może być umieszczony w dowolnym pojemniku ze środkiem czyszczącym. W takim przypadku, jeżeli pomimo ustawienia niskiego ciśnienia roboczego na lancy, urządzenie nadal nie zasysa płynu czyszczącego, problemem może okazać się zabrudzony lub zatkany filtr na wężyku ssącym. Wówczas należy go oczyścić lub wymienić w przypadku zużycia lub uszkodzenia.

 

Rozwiązanie: użyj dyszy do piany

Upewnij się, że używasz lancy spryskującej przeznaczonej do pracy ze środkami czyszczącymi. Aby sprawdzić, czy Twoja lanca działa ze środkiem czyszczącym, odkręć ją i użyj myjki bez dyszy. Jeżeli urządzenie zacznie pobierać płyn, wówczas będzie to oznaczało, że urządzenie działa prawidłowo natomiast istnieje potrzeba założenie odpowiedniej lancy.

Zaopatrz się w lancę przeznaczoną do pracy ze środkami czyszczącymi. Szeroki wybór znajdziesz w ofercie naszego sklepu, w kategorii wyposażenie myjek ciśnieniowych domowych.

Istnieje także możliwość wyposażenia urządzenia w lancę do piany (pianownicę), która posiada zarówno regulację kąta strumienia jak i ilości podawanego na czyszczoną powierzchnię środka czyszczącego oraz zbiornik na środek czyszczący o pojemności 0,6L.

 

Rozwiązanie: upewnij się, że przepływ środka czyszczącego jest otwarty

Jak już wspominaliśmy wcześniej, niektóre z urządzeń wysokociśnieniowych wyposażone są w luźny wężyk do pobierania środka czyszczącego zakończony filtrem. Filtr ten wyposażony jest w regulację ilości podawanego środka czyszczącego – do momentu całkowitego zablokowania przepływu. W przypadku, kiedy urządzenie nie pobiera środka czyszczącego warto sprawdzić czy przepływ jest otwarty.

Podobnie w urządzeniach, które są wyposażone w pokrętło regulacyjne ilości podawanego środka czyszczącego (np. K 5 Home Wood), ustawienie pokrętła w pozycji „OFF” odcina przepływ. W takim przypadku należy przestawić ustawienie pokrętła (w kierunku przeciwnym do pozycji „OFF”), wg znajdującej się na zaworze skali.


2. Czy można czyścić samochód wysokociśnieniowym urządzeniem?

Oczywiście, tak i to na wiele sposobów:

  • Aby usunąć większe zabrudzenia, wystarczy spryskać pojazd strumieniem wody pod dużym ciśnieniem. Pamiętaj jednak o tym, że użycie nieodpowiedniego strumienia może uszkodzić lakier lub przepalić ogumienie.

Unikaj myjek o stosunkowo niskim ciśnieniu roboczym (np. urządzenia serii K2)! Aby uzyskać efekt wysokiego ciśnienia w takim urządzeniu należy użyć lancy z dyszą rotacyjną, co w przypadku mycia pojazdów jest niedopuszczalne – rotujący strumień punktowy z całą pewnością uszkodzi karoserię oraz inne wrażliwe elementy pojazdu.

W myciu pojazdów najlepiej sprawdzają się dysze o szerokim i płaskim strumieniu. Doskonale usuwają zabrudzenia, jednocześnie pozostając bezpieczne dla karoserii. Idealne do samochodów myjki znajdziesz w kategorii myjek K 5 https://www.asc-pro.pl/sklep/myjki-cisnieniowe/?filter_klasa_wydajnosci=k5&query_type_klasa_wydajnosci=or

 

  • Jeżeli czyszczenie ma być bardziej dokładne, należy zastosować odpowiedni środek czyszczący (szampon lub pianę aktywną).

Sposób postępowania: spłukać z pojazdu grubsze zabrudzenia strumieniem wysokiego ciśnienia, ustawić na lancy spryskującej przeznaczonej do pracy ze środkami czyszczącymi podawanie środka czyszczącego. Następnie nałożyć środek czyszczący spryskując pojazd od dołu do góry, odczekać dłuższą chwilę, aby środek rozpuścił zanieczyszczenia (jednak nie dopuścić do wyschnięcia środka na karoserii pojazdu), w razie potrzeby wprowadzić czynnik mechaniczny używając szczotki lub gąbki, na koniec opłukać samochód wodą pod wysokim ciśnieniem. W ofercie sklepu ASC-PRO znajdziesz wszystkie płyny niezbędne do czyszczenia i pielęgnacji auta. W tym celu odwiedź kategorię środki chemiczne

 

  • Do dokładnego czyszczenia można zastosować szczotkę przepływową.

Sposób postępowania: przygotuj urządzenie do pobierania środka czyszczącego, następnie nałóż szczotkę na pistolet ciśnieniowy i uruchom urządzenie – środek jest podawany przez szczotkę na powierzchnię pojazdu a mechaniczne działanie szczotki podnosi efektywność działania. Na zakończenie opłucz pojazd wodą pod wysokim ciśnieniem.

Dostępne w sklepie ASC-PRO szczotki do myjek ciśnieniowych przyczyniają się do bardziej skutecznego usuwania zabrudzeń. Ponadto ich odpowiednio miękkie włosie nie niesie zagrożenia uszkodzenia lakieru.


3. Czy urządzenie może zasysać deszczówkę?

Korzystanie z alternatywnych źródeł wody staje się coraz popularniejsze ze względów ekologicznych

i ekonomicznych. Dlatego urządzenia Karcher są przystosowane do wykorzystania wody znajdującej się w zbiornikach na deszczówkę. Jednak ze względu na zanieczyszczenia konieczna jest jej filtracja.

Przy takim trybie pracy należy zastosować wąż ssący z filtrem. Wąż należy podłączyć do przyłącza dopływu wody do urządzenia, a jego drugi koniec umieścić w zbiorniku z deszczówką. Przed włączeniem myjki należy zdjąć z pistoletu lancę. Następnie włączyć urządzenie, naciskając dźwignię pistoletu. W ten sposób powietrze, które znajduje się w urządzeniu uchodzi a samo urządzenie zaczyna pobierać wodę.


4. Czy można używać myjek ciśnieniowych z gorącą wodą?

Możliwe jest używanie urządzenia z gorącą wodą o temperaturze nawet do 85°C (zależy od modelu – patrz instrukcja obsługi). Myjki domowe mogą pracować z wodą o temperaturze do 40°C,  – myjki profesjonalne do 60°C – HD 5/15 C.  Myjki stacjonarne mogą nawet być zasilane wodą o temperaturze do 85°C – HD 7/16 ST-H.  Zużycie wody będzie większe w przypadku gorącej wody. Należy więc pamiętać o zastosowaniu węży doprowadzających wodę o odpowiednio dużej średnicy oraz wystarczającym ciśnieniem wstępnym, aby zminimalizować zużycie.


5. Jak odpowietrzyć myjkę wysokociśnieniową?

Szczególnie podczas pracy w trybie ssania ważne jest odpowietrzenie pompy. Proszę napełnić wstępnie węże wodne, ustawić ServoControl (jeżeli jest zamontowany) na maksimum i wyjąć dyszę z lancy wysokociśnieniowej. Następnie należy włączyć urządzenie i nacisnąć spust pistoletu aż do momentu, gdy w strumieniu wody nie będzie już widać pęcherzyków powietrza.